Chirurgia Plastyczna Mateusz Knakiewicz

Operacja plastyczna nosa najczęściej sprowadza się do usunięcia garbu, ale bardzo często podczas tego samego zabiegu nos jest skracany lub obniżany, a w przypadku krzywej przegrody nosa przeprowadzana jest tzw. septoplastyka. Nawet niewielki defekt w budowie nosa jest bardzo widoczny co spowodowane jest jego centralnym położeniem na twarzy. Z tego powodu każda operacja plastyczna nosa musi być dokładnie zaplanowana i omówiona z pacjentem gdyż nawet niewielka zmiana w budowie nosa może zmienić ogólny wyraz twarzy oraz mimiki.


Operację estetyczną nosa można wykonać z dwóch dostępów. Tak zwany dostęp zamknięty odbywa się przez nozdrze. Zaletą tego dostępu operacyjnego jest brak blizn na zewnątrz nosa. Technicznie zabieg jest trudniejszy, ale nie wymaga przecinania słupka nosa co nie zaburza jego ukrwienia i nie pozostawia blizny.

Dostęp na otwarto pozwala precyzyjnie modelować chrząstki odpowiedzialne za kształt czubka nosa. Po całkowitym zagojeniu się blizny ślad po cięciu na skórze słupka nosa jest niemal niewidoczny. Z uwagi na konieczność cięcia przed chrząstkami skrzydłowymi częściej i dłużej nos pozostaje obrzęknięty w odcinku dystalnym.