Plastyka powiek dolnych


Operacja powiek dolnych (blefaroplastyka bądź blepharoplastyka powiek dolnych) jest bardzo popularnym zabiegiem w dziedzinie chirurgii plastycznej. Polega ona na usuwaniu worków pod oczami poprzez resekcję nadmiernej ilości tłuszczu okołogałkowego oraz napięciu mięśnia okrężnego oka oraz leżącej nad nim skóry, co prowadzi do odmłodzenia wyglądu i poprawy ogólnego wyglądu okolicy oczu oraz twarzy.

 

Dlaczego ludzie decydują się na operację powiek dolnych?

 Osoby decydujące się na ten zabieg najczęściej mają problemy z workami pod oczami, których przyczyną mogą być nadmierne depozyty tkanki tłuszczowej lub obrzęki limfatyczne. Z takimi dolegliwościami oczy mogą sprawiać wrażenie zmęczonych i starszych niż są w rzeczywistości.


Jak przebiega operacja?

 Operacja poprzedzona jest premedykacją i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji usuwane są nadmierne depozyty tkanki tłuszczowej, uwalniane są przyczepy mięśnia okrężnego oka oraz więzadeł od krawędzi oczodołu, a następnie mięsień i skóra go pokrywająca są napinane a ich nadmiar usuwany. Czas trwania operacji to zazwyczaj 2-3 godziny.

 

Okres rekonwalescencji i efekty

Gojenie po plastyce powiek dolnych jest znacznie dłuższe niż w przypadku plastyki powiek górnych co wynika z tego, że jest to znacznie rozleglejsza i dużo bardziej skomplikowana procedura. Po zabiegu może wystąpić obrzęk i zasinienia wokół oczu, które najczęściej ustępują w przeciągu kilku tygodni. Pełny powrót do codziennych aktywności zazwyczaj zajmuje od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu. Efekty operacji stają się widoczne po zaniku obrzęku dając pacjentowi młodszy i bardziej wypoczęty wygląd.

 

Podsumowanie

Operacja powiek dolnych to skuteczna metoda poprawy wyglądu i samopoczucia osób z problemami estetycznymi związanymi z okolicą oczu. Dzięki tej operacji można poprawić napięcie skóry powiek dolnych oraz pozbyć się niechcianych worków pod oczami spowodowanych nadmiernymi depozytami tkanki tłuszczowej lub obrzękami limfatycznymi.